Japansk Lifting

Japansk Lifting er en relativt ny metode inden for naturlig ansigtsløftning. Behandlingsmetoden kombinerer ansigtszoneterapi, lymfedrænage og ansigtsmassage for at stramme hudens muskulatur op. Lange, dybe stræk på ansigtets muskler og væv er med til at styrke strømmen af energi, der løber gennem ansigtsmusklerne og ansigtets nerver.

Det giver dig en mere frisk glød, et ungdommeligt look med løftet, spændstig hud, udglattede rynker og et afspændt, afbalanceret ansigt, helt uden kirurgi eller brug af kemiske stoffer. Behandlingen øger også blodcirkulationen, fjerner toksiner, ilter vævet og stimulerer produktionen af kollagen og elastin. Samtidig får du også en helt vidunderlig følelse af ro og afslapning i hele kroppen, så behandlingen har også en skøn, afstressende effekt, der giver dig mulighed for at koble helt af.

Hos Beauty Base tilpasser vi massagen til dit ansigts konturer, hvor du slipper for frygten for stik, smerter og andre ubehagelige bivirkninger. I stedet får du en afstressende japansk lifting, der giver din hud et øjeblikkeligt boost, nyt liv og mere elasticitet.

Japansk Lifting – Pris: 780,- (varighed 60 min)

Før Japansk lifting

Før Japansk lifting

Efter Japansk lifting

Efter Japansk lifing

Lifting Gua Sha

Denne behandling bygger Gua Sha og Cupping ovenpå Japansk Liting metoden. Ansigt samt hals behandles med gua sha sten af rosa kvarts som sender blide vibrationer og regenerer celler og muskler. Gut Sha teknikken forbedrer blodgennemstrømning, fornyer glød, reducerer linjer og rynker, mindsker poser under øjnene og hjælper til at hudtone bliver mere ensartet. Cupping (massage med små silikone sugekopper) tilfører ilt til cellerne og hjælper lymfesystemet med at udskille affaldsstoffer og væske, øger også blodcirkulationen i hunden hvilket styrker vævet. Behandlingen virker både foryngende, opstrammende og ikke mindst afspændende.

Pris: 890,-kr. (varighed 90 min)